Bu Blogu Takip Et

Sayfalar

Translate

2 Ağustos 2011 Salı

Watsu, suda yapılan egzersiz

Watsu, suda yapılan egzersiz

Hürriyet Gazetesi, Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Amerika’da başlayan, şimdi Avrupa’yı kasıp kavuran watsu, vücuttaki tıkanık noktaları açmaya yönelik özel esneme hareketlerinden oluşan shiatsu’nun suya uyarlanan şekli.
Kaslara gücünü ve esnekliğini kazandırırken, suyun rahatlatıcı ve insanı iyi hissettirici etkisini de sunuyor.
Watsu fırtınası Kaliforniya’nın (ABD) ünlü tatil beldesi Hot Spring’de oluştu. Suda yapılan egzersizlerle (water exercise) Zen tarzı bir bedensel antrenman olan shiatsu’nun bu ilginç ve etkileyici bileşimi önce Miami ve New York’u sonra da kuzey Amerika’yı hızla sardı. Şimdi de Avrupa’da esiyor Watsu Fırtınası! Öyküsü 25 yıl önce Amerika’da başladı. Harold Dull Japonya’da öğrendiği Shiatsu’yu suda yapılan hareketlerle birleştirmenin yararını 1980 yılında gördü ve neredeyse 20 yıllık bir süreçte geliştirdi.

Zen shiatsu bazı özel esneme hareketleriyle vücudumuzdaki tıkanık noktaları açarak yaşam gücü ‘Chi’yi en uygun kanallarla bedenin ilgili alanlarına akıtır.
Bu hareketlerin dayandığı esnek ve güçlü kas organizasyonu için ılık su en ideal ortamdır. Watsu bu nedenle kasların gücünü ve esnekliklerini arttırmada Shiatsu’dan daha etkilidir. Suyun eklemler, özellikle omurga kemikleri üzerindeki yükü kaldırmaya ve omurganın düzgün bir şekilde hareketine izin vermesi, Shiatsu’ya oranla Watsu’nun daha etkili olmasındaki temel faktördür. Watsu size Shiatsu’nun kas esnetici ve güçlendirici etkisinin yanında suyun daha yumuşak ve rahatlatıcı, iyilik hissi sağlayıcı etkisini de sunar.
Watsu’nun özellikle etkili olduğu sorunlar • Kas geriliminizi azaltır

 • Enerji ve gücünüzü arttırır

 • Stres ve gerginliğinizi azaltır

 • Dolaşımınızı güçlendirir

 • Lenfatik sisteminizi uyarıp vücudunuzun toksinlerden temizlenmesini kolaylaştırır

 • Ağrılarınızı azaltır Detoksu uygularken yeterince dinlenmeniz de çok önemlidir
  Detoksun ilk bir-iki gününde hafif bir yorgunluk ve baş dönmesi hissedebilirsiniz. Dinlenerek geçireceğiniz ilk iki gün bu sorununuzu çözmeye yeterlidir. Bu nedenle detoksa başlarken cumartesi ve pazar günleri gibi tatil günlerini tercih edin. Detoks süresince daha çok kitap okumaya, dinlendirici müzik dinlemeye, hafif yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Saunanın, medikal spa uygulamaları ve hafif masajın dinlendirici ve toksin atıcı etkisinden de yararlanmaya çalışın. Detoks günlerinde aşırı ve yoğun akşamlardan ve seksten uzak durun.
  Alternatif tıp, şifalı bitkiler, Yoga, Meditasyon, Reiki, Feng Shui
 • Hiç yorum yok: