Bu Blogu Takip Et

Sayfalar

Translate

30 Eylül 2010 Perşembe

Cemil İpekçi 'Zalimler değil, hoşgörü yaşıyor

Sahneye çıplak ayaklı ve elinde mumlarla çıkan Cemil İpekçi, "Önemli olan birbirimizi sevmemizdir. Her şerde bir hayır vardır derler, son 20 gündür bütün Türkiye Mardin'i konuştu. En büyük ibadetlerden biri sanat ve sevgidir" diye konuştu.
Mardin’de tepkilere neden olan modacı Cemil İpekçi’nin defilesi önceki akşam gerçekleştirildi. İpekçi, “Binlerce yıl bu topraklar, zalimler, krallar, hükümdarlar, güzeller ve çirkinler yetiştirdi. Geriye ne kaldı ki, sadece harabeler ve efsaneler. Biz de birer efsane olmak istemiyorsak, onlar gibi unutulmak istemiyorsak, hepimiz için gereken tek şey sevgi ve anlayışlı olmaktır” dedi

Kasımiye Medresesi'nde Cemil İpekçi rüzgarı...


İpekçi’nin “Bir Doğu Masalı Dört Mevsim” defilesi, Mardin’in tarihi Kasımiye Medresesi’nde gerçekleştirildi. Defilede, Mardin Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı Cemil İpekçi Atölyesi’ne özel yetenek sınavı ile alınan 50 öğrencinin eğitim gördüğü atölyede hazırlanan kostümler sergilendi. Tasarımları Cemil İpekçi tarafından yapılan ve kadife, pazen, tülbent ve yöreye ait kumaşlar ile yöredeki birçok inanışın etnik desenlerinin yer aldığı giysiler, Türkçe, Kürtçe, Süryanice ve Arapça şarkılar eşliğinde 30’u kadın, 15’i erkek 45 manken tarafından podyuma taşındı.

Mardin değişiyor


Konsepti, bir Doğu masalını dört mevsimde anlatmak olan defilede podyuma çıkan mankenlere, bazı sanatçılar da danslarıyla eşlik etti. Şarkıların, şiirlerin okunduğu ve görsel efektlerin kullanıldığı defilenin koreografisini Yasin Soy üstlendi. Cemil İpekçi Atölyesi’nin öğretmenleri ve öğrencileri tarafından 6 aylık yoğun bir çalışma ile hazırlanan gösteride özellikle 1950’li yılları anımsatan gece ve gündüz kostümleri yer aldı.

Defile sonrasında konuşan Mardin Valisi Hasan Duruer, “Keşke bu olaya tepki gösterenler de burada olsalardı, herhalde çok farklı olurdu. Mardin büyük bir değişim ve gelişim yaşıyor. Bu dünya kenti olmasının bir değişeni. Tabii ki bu değişimler sancılı olacaktır. Biz yolumuza devam edeceğiz. Yılmadan, bıkmadan ve usanmadan Mardin’i hak ettiği yere taşıyacağız” dedi.

Hiç yorum yok: