Bu Blogu Takip Et

Sayfalar

Translate

23 Mayıs 2012 Çarşamba

Bin 600 yıllık kara büyü

 İspanyol bir araştırmacı, bin 600 yıllık tabletlere kazınmış iki kara büyüyü deşifre etmeyi başardı. Büyülerden biri tanesinin bir senatörü, diğerin ise bir veterineri hedef aldığı tespit edildi.


Zaragoza Üniversitesi’nden Celia Sánchez Natalías, 19’uncu yüzyılda İtalya’nın Bologna kentindeki Arkeloloji Müzesine getirilen ve 2009 yılına kadar burada unutulan tabletleri deşifre etmeyi başardı.
Tabletlerde, başından çok sayıda yılanın uzandığı bir tanrıça var. Natalías, figürün büyük olasılıkla Yunan tanrıçası Hekate’yi temsil ettiğine inanıyor. Yılanların, kara büyünün yapıldığı kişiyi hedef
alması için düşünüldüğü tahmin ediliyor. Büyük kısmı Latince yazılan tabletlerin, Roma İmparatorluğu’nun ilerleyen dönemlerinde, farklı yıllarda yaşamış kişiler tarafından hazırlandığı düşünülüyor.
Natalías ve meslektaşları, tabletler ikinci kez gün ışığına çıktığında kimler için hazırlandıkları hakkında bir fikre sahip değildi. Yıllar süren çalışmaların ardından, kara büyünün kurbanlarının kim olduğu ortaya çıktı.

DOMUZA ÖLÜM BÜYÜSÜ
Fistus adındaki Romalı senatör, tarihte kara büyüyle hedef alındığı öğrenilen ilk senatör oldu. İkinci kurban ise Porcello adında bir veteriner. İlginç olan detay, Porcello’nın Latincede domuz anlamına gelmesi.
Natalías, “Kara büyü tabletlerinde yapmanız gereken şey, hedef aldığınız insanları olabildiğince detaylı bir şekilde tasvir etmeniz gerektiğiydi” dedi. Natalías, birçok düşmanı bulunması doğal olan senatörün aksine, Porcello’yu kimin hangi nedenle hedef aldığını hala bilmediklerini ifade etti. İspanyol araştırmacı, “Belki de büyüyü yapan kişi Porcello’nun verdiği ilaç nedeniyle atı veya değerli başka bir hayvanı ölen biriydi” dedi.
Porcello için hazırlanan tablette geçen tablette geçen ifadeler şunlar: “Porcello ve karısı Maurilla’yı yok et, öldür, onları boğarak sustur. İkisinin ruhu, kalbi, kalçaları, ciğerleri...”
Tabletin üzerindeki tasvirde ise kollarını kavuşturmuş (tanrı rolünde) olan Porcello görülüyor. Ellerinin üzerinde ise ismi yer alıyor. Natalías, Porcello’nun kollarını kavuşturmuş olmasının önemli bir detay olduğunu düşünüyor. Büyü, tanrısal varlık, yani Porcello’yu birbirine bağlayan simgeydi.
“TÜM UZUVLARI KOPSUN”Fistus, daha nefret edilen biri olsa ki, onun için yapılan büyü son derece acımasız. Roma’nın özellikle ilk dönemlerinde Senato büyük bir zenginlik ve nüfuz sembolüydü. Kara büyünün imparatorluğun sonlarına yaklaşıldığı bir dönemde, senatonun gücü neredeyse tamamen imparatorun eline geçmişti.
Yine de Firatus’un sahip olduğu düşünülen zenginlik, onu hedef alan kişinin son derece öfkeli bir büyü yapmasında etkili olmuş. Senatör için hazırlanan tablette dört defa “parçala” kelimesi geçiyor: “Parçala, Senatör Fistus’u öldür... Fistus, güçten düşmeli, enerjisini kaybetmeli, çökmeli ve tüm uzuvları kopmalı...”
Natalías, Porcello’nun büyüsünde olduğu gibi, senatörün neden hedef alındığı konusunda emin değil. Ancak senatöre beslenen kinin siyasi konulara dayandığı tahmin ediliyor.
Natalías’ın tabletlere ait çevirileri ve diğer detayları içeren araştırması, Almanya’da yayımlanan Papirüs ve Epigrafya Dergisi’nde yer buldu.

Yaşam ve İnsan için herşey Genel Kültür, Bilgi Bankası

Hiç yorum yok: