Bu Blogu Takip Et

Sayfalar

Translate

8 Ağustos 2017 Salı

Yalnızlıktan ölünür mü?

Yeni bir araştırmaya göre kronik sosyal izolasyon, obezite ve sigara ile benzer boyutta ölüm riski oluşturuyor. Yalnızlık bizleri ölüme sürükleyen sessiz bir katil olabilir mi?


Yalnızlıktan ölebiliriz!
Yıllar boyunca yapılan çalışmalar ile devamlı yalnızlıkların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri araştırıldı. 2010 yılında yayınlanan bir makale, yalnızlığın
erken ölüm riski üzerindeki etkisinin sigara ve alkol tüketimi ile karşılaştırılabilir olduğunu tespit etmiştir.

Obezite kadar tehlikeli

148 çalışmada 300.000’den fazla konuda yapılan araştırmalara göre dahabüyük bir sosyal çevrenin, erken ölüm riskini yüzde 50 oranında azaltıyor. Yapılan son bir araştırma ise Kuzey Amerika, Avustralya, Asya ve Avrupa'dan 3.4 milyondan fazla kişiyi içeren 70 çalışmadan oluşuyordu. Bu çalışmada yalnız başına yaşayan sosyal izolasyon içerisindeki insanların yaşam kalitesinin mortaliteye (ölüm hızı) olan etkisi üzerinde durdu. Ekip, bu faktörün obezite gibi bilinen diğer risk faktörlerine eşit, hatta daha fazlaerken ölüm riskini önemli derece yükselttiğini saptadı.
Aslında bugün dünyanın birçok ülkesinde “yalnızlık salgını” olduğu gözlemleniyor. Evlilik oranlarındaki düşüş, ayrılık oranlarındaki artış, sosyal çevreden kopukluk bu salgının ana kaynakları arasında bulunuyor.
17-08/08/yalnizlik-salgini-shiftdelete.jpg
Araştırmacılar, kişileri emeklilik gibi sosyal hayattan kopmaya neden olan durumlara hazırlayan topluluk merkezlerinin yapılmasının ve sosyal paylaşımların yapılabileceği sosyal alanların sayısının artmasının yaşam kalitesinde artışı sağlayacağı ve daha uzun bir yaşamın anahtarı olduğunu belirtiyor.
Yaşam ve İnsan için herşey Genel Kültür, Bilgi Bankası

Hiç yorum yok: